Jdi na obsah Jdi na menu
 


Desková rodinná hra NA KŘÍDLECH

1. 2. 2021

Pravidla

Ve hře Na křídlech, v originálu Wingspan, se vše točí okolo ptáků. V základní verzi máte k dispozici 170 různých karet ptáků, vajíčka v různých barvách, budku s krmítkem, hráčské desky rozdělené do tří různých biotopů.

 

Hráčská deska představuje voliéru, na kterou budete umisťovat karty ptáků. K dispozici máte tři řádky podle jednotlivých biotopů: lesy, lučiny, mokřady, a pět sloupců. Deska vám zároveň ukazuje, jaké můžete dělat akce. Celkem jsou čtyři: 1. vyložení karty na svou desku, 2. opatření potravy, 3. snášení vajec, 4. dobrání karet do ruky.

Kromě výše uvedených akcí budete „spouštět“ efekty karet. Některé vyhodnotíte ihned po vyložení, tyto karty s okamžitým efektem mají fialový proužek. Například získáte určitou potravu či si doberete kartu. Karty s růžovým proužkem vyhodnotíte v tahu jiného hráče při splnění podmínek (maximálně jednou, než znovu přijdete na řadu). Asi nejvyužívanější a poslední druh karet má hnědý proužek. Po zvolení akce postupně vyhodnotíte všechny „hnědé“ karty v daném řádku. Tím, jak hra postupuje, tak můžete získávat stále více, respektive záleží na tom, jaké karty jste si takto připravili.

Hraje se 4 kola. Zpočátku máte k dispozici 8 akčních kostiček, v každém kole ale o jednu přijdete, takže ve čtvrtém kole jich máte jen pět. Akcí ale provádíte stále více, záleží ale na vyložených kartách.

O vítězi po skončení čtvrtého kola rozhodně celkový počet bodů, které získáváte skoro za všechno ve hře. Přinese vám je každý pták ve vaší voliéře, splněné karty úkolů (jsou tajné), splněné veřejné úkoly (pro každé kolo), za každé vejce na kartách ptáků ve voliéře, za nasbíranou potravu a získané karty ve voliéře.

Původní verze hry vás seznámí hlavně s ptáky severoamerického kontinentu, ale existují již různá rozšíření hry a jedno z nich obsahuje karty ptáků Evropy. Takže pokud si chcete nejen zahrát, ale i se něco dozvědět, doporučuji si pořídit i toto rozšíření.

na-kridlech_02.jpg

 

 

 

 

Hru doporučuji, protože:

  • je krásně výtvarně udělaná – originály obrázků ptáků malovali různí umělci a následně byly tyto originály prodávány zájemcům a zájem o ně byl opravdu velký
  • je poučná – pokud si budete studovat obsah karet jednotlivých ptáků, dozvíte se spoustu věcí a jejich stylu života – v jakém prostředí žijí, čím se živí, jak vypadá jejich hnízdo, jak velká je jejich snůška, …
  • je napínavá – do poslední chvíle nevíte, kdo vyhrál
  • je strategická – rozvíjí u hráčů dovednosti předvídat, plánovat, taktizovat, …
  • je docela snadno pochopitelná
  • její sehrání netrvá zase moc dlouho – pokud již ovládáte pravidla, trvá sehrání všech kol i méně než hodinu
  • umožňuje společné prožití času v rámci rodiny či party kamarádů

Odkazy:

http://hrajeme.cz/recenze-na-kridlech/