Jdi na obsah Jdi na menu
 


2019_10_25_Přírodopis_Klimax a sukcese hrou

25. 10. 2019

Abychom proces lépe pochopili, zahráli jsme si simulační hru OPUŠTĚNÉ POLE. Během hodiny jsme stihli ve 4 týmech osidlovat toto pole nejprve rychlými stratégy (podběl, jitrocel), později i stromy (borovice, dub)  a lesními květinami (sasanka). Kromě procesu sukcese jsme při této verzi hry ještě mezi sebou soupeřili. V příští hodině zkusíme obtížnější verzi hry, kdy se do přirozeného procesu zapojí i vetřelec - a bude hodně záležet na našich rozhodnutích, zda se mu bude dařit, či zda se na opuštěném poli vytvoří ekosystém, který do naší krajiny patří.

Hodiny se zúčastnila jako host i paní učitelka ze ZŠ Průhonice a podle jejích reakcí odcházela z hodiny velmi spokojena. 

Fotografie z 1. verze hry - zde.

V následující hodině jsme se ke hře vrátili - ale s jednou změnou. Do hry se zapojil pan učitel v roli akátu. Akát je strom, který byl v minulosti (na konci 19. století) přivezen ze Severní Ameriky jako medonosná rostlina a vysazován na bezlesá místa hlavně ve stráních nad údolím řek. V té době se ale nevědělo, že se jedná o invazivní rostlinu, která se bude nekontrolovaně šířit do dalších ploch a svým agresivním chováním vytlačovat naše původní druhy. 

Tuto jeho vlastnost jsme poznali ve hře. Akát sice vstoupil do plochy později, ale díky svým vlastnostem obsadil zhruba třetinu plochy a suverénně vyhrál.

My jsme proti minulé verzi hry museli změnit taktiku, Minule si naše týmy konkurovaly, nyní jsme se museli spojit a pomáhat si, aby akát nedostal šanci. To se nám  ale moc nedařilo, i když jsme hru sehráli dvakrát. Porazit akát je těžké a platí to i pro přírodu. 

Fotogalerie z 2. verze hry - zde (autorem fotografií je Páťa).