Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třídní akce

Příspěvky

2023_06_27-28_Výjezd do Berlína

30. 6. 2023

Úplně posledním výjezdem naší školní docházky byl dvoudenní zájezd do Berlína. Během něj jsme stihli prohlídku hlavních památek města, projeli se po Sprévě, navštívili Primark a velký aquapark Tropical Islands, který stojí v místě bývalé haly, jež byla určena pro výrobu vzducholodí.

Naše názory na tento výjezd:

 • Samotný Berlín se mi celkem líbil, ale znám i hezčí města. V Tropical Islandu se mi líbilo, ale řekl bych, že naše aquaparky jsou lepší.
 • V Berlíně se mi to líbilo, ale nelíbilo se mi chování lidí. Líbilo se mi v Tropical Islands – hlavně divoká řeka a tobogány.
 • Líbilo se mi téměř vše. Mám rád Německo a jeho kulturu. Jsou tam pěkné památky (Braniborská brána, Říšský sněm, …). Nelíbil se mi velký počet muslimských migrantů. Berlín je ale skvělé město.
 • Berlín je divné a nezajímavé město, nebyly tam žádné hezké památky. Hostel byl hezký a snídaně dobrá.
 • Čekala jsem, že Berlín bude hezčí a nebude tam tolik komunistických staveb. Němci byli nepříjemní, ale to nevadí, Památky byly hezké, šli jsme ulicí Unter den Linden a byli se podívat u židovského památníku. Bydleli jsme v hezkém hostelu a ráno jeli do Tropical Islands. Bylo to tam velké a byly tam 3 obrovské bazény. Měli tam skvělé jídlo a hodně skluzavek. Nejlepší byla asi divoká řeka.
 • Berlín jako město se mi moc nelíbil. Zůstaly v něm jen malé zbytky historických budov. Na procházky po městě nám nepřálo počasí, chvilkama pršelo, chvilkama svítilo sluníčko. Druhý den bylo počasí mnohem lepší, ale to už se nám nehodilo. Byli jsme celý den ve velkém zastřešeném aquaparku. Tam byla spousta zábavy. V Berlíně se mi líbilo, bylo to krásné město. Byl jsem ale zklamaný z Tropical Islands, lepší je to v Čestlicích – více atrakcí pro děti.
 • Výlet se mi moc líbil. Cesta byla sice dlouhá, ale naštěstí rychle utekla. V Berlíně jsme viděli řadu památek, ale kvůli dešti naše procházka skončila dřív, než bylo plánováno. Někteří také využili lodičku a projeli se po Sprévě. Hostel, ve kterém jsme spali, byl hezký a zabavilo nás karaoke, které se tam pořádalo. Druhý den jsme navštívili Tropical Islands. Byl plný tobogánů a bazénů, byla tu i divoká řeka. Byl to svět sám pro sebe. Všichni jsme si to moc užili a domů jsme se vraceli úplně vyšťavení, vykoupaní a unavení.
 • Výlet to byl hezký, ale upřímně se mi Berlín moc nelíbil, protože kromě menšího počtu památek a berlínské zdi tam toho na vidění zase tolik není. Skoro samé budovy z komunistické éry.
 • Zaujal mě Vítězný sloup a Braniborská brána. Celkově mě ale Berlín moc neoslovil, což je z části zaviněno nedostatkem památek, ale také malou čistotou.
 • Za ty peníze už bych nejel. Nejhorší byl průvodce. Nejlepší naopak byl rozchod, který jsme měli první den. Do Tropical Islands bych už nejel.
 • V Berlíně bylo hezky, ale mnoho míst jsme nestíhali projít, protože nebylo dost času.

Několik fotografií zde

 

2023_06_26_SLAVNOSTNÍ ŠERPOVÁNÍ DEVÁŤÁKŮ

29. 6. 2023

Tak jako každý rok, pořádá naše škola zahradní slavnost. Na jeho konci je vždy rozloučení a ošerpování deváťáků. No a teď jsme přišli na řadu my.

Bylo toho spousta na zařizování, jako je hudba, kytice a dárky učitelům, vybrat šerpy, napsat proslov a pozvat všechny učitele. Děkujeme paní učitelkám Doudové a Maškové, které s námi řešily hudbu a trénovaly nástup.

Konečně nastalo pondělí 26.6., kdy jsme měli od pěti nastoupit. Nejdříve měla proslov paní ředitelka s panem starostou a pak přišlo na řadu šerpování. Střídalo se to vždy po jménu A, B, C.

Následovaly proslovy všech tříd a rozdání dárků, začala 9. A potom 9. B a nakonec jsme šli my.

Když jsme skončili, učitelé si pro nás připravili překvapení, zazpívali písničku od Pokáče - Co z tebe bude. Bylo to povedené a moc děkujeme.

Terka Loužecká

 

2023_06_29_ROZLOUČENÍ S PRVŇÁKY

29. 6. 2023

Blíží se konec roku a s ním i konec našeho patronátu v 1.C. Přišel čas se s nimi rozloučit za krásný prožitý rok.

Domluvili jsme se, že půjdeme ven, dáme si meloun a budeme si povídat. Prvňáci přinesli spoustu jídla a my melouny. Také nám rozdali obrázky, které pro nás namalovali. Mluvili jsme o tom, co budou dělat o prázdninách a co budeme dělat o prázdninách my. Měli za úkol zjistit, kam jdeme na střední školu a co je obsahem našeho oboru. My jsme se jich zase ptali, co by chtěli v budoucnu dělat za povolání. Dost převládala práce se zvířaty.

 Nakonec jsme si udělali naší poslední společnou fotku.

Několik fotek zde

Terka Loužecká

 

 

2023_06_23_Exkurze do kina PONREPO

28. 6. 2023

Dostali jsme nabídku, která se neodmítá. V Bartolomějské ulici v Praze sídlí kino PONREPO, které patří Národnímu filmovému archívu. A pracovníci tohoto archívu nás byli ochotni seznámit se způsoby jejich natáčení, promítání, archivování, ošetřování a restaurování, případně digitalizování.

Součástí akce bylo i promítání původní, nerestaurované verze českého muzikálu z roku 1964 – Starci na chmelu, který jako jeden z prvních českých filmů představil hrdiny (Filipa a Hanku), kteří se vymykají davovému budovatelství a svou revoltou se vymezují vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku.

Po promítání filmu jsme měli ještě možnost si prohlédnout promítačskou kabinu a popovídat si s panem promítačem.

Několik fotografií zde

 

2023_06_20_PAINTBALL BENEŠOV

25. 6. 2023

20. 6. 2023, jsme jako každý rok jeli na nějaký ten školní výlet.

Vybrali jsme si paintball v Benešově. Po hodinové jízdě autobusem a zrychleném přesunu přes celé město jsme dorazili na kopec Kavčák, kde se nachází areál se čtyřmi paintballovými hřišti. Hned jsme si rozdali maskáčové overaly, helmy a rukavice. Potom jsme se seznámili se všemi pravidly, např. že nestřílíme blíže než 5 metrů, masku sundáváme, až když nejsme v hracím poli a zbraň si vždy zajistíme apod.

Následovalo rozdání zbraní, ale nejdřív se do nich musel doplnit natlakovaný vzduch a potom kuličky.

Dohromady jsme hráli čtyři typy her, z toho první dva typy dvakrát. Začali jsme tou nejvíce klasickou, a to team Deathmatch. Šlo o to, že jsme se rozdělili na dva týmy (v těch už jsme pak zůstali i na ostatní hry) a cílem bylo vyřadit všechny hráče z druhého týmu. Každý měl jeden život a když byl zasažen kuličkou, zvedl ruce a odešel z pole.

Pole byla celkem dost velká, byla celá obsíťovaná a uvnitř byly různé zákopy, bunkry, spoustu stromů, bariér a beden na schovávání. Potom jsme hráli tuhle stejnou hru ještě jednou, jen jsme si vyměnili strany v poli.

Jako druhá na řadu přišla hra Medik, princip byl stejný, jen s rozdílem, že každý tým měl určeného jednoho "doktora", který mohl oživovat postřelené tím, že se jich dotkl. Když pak byl ale zastřelen medik, už nemohl dál oživovat a každý měl už opět jen jeden život.

Třetí hra byla na princip vlajky, uprostřed pole se dala vlajka a někdo z týmu ji musel odnést na základnu týmu. Cestou samozřejmě nesměl být postřelen.

Nakonec přišla hra všichni proti všem, když někomu zbyly kuličky, zůstal v poli a mohl je vystřílet proti komukoliv chtěl.


Až na neúnosné vedro a bolavé modřiny byla hra zábavná, hodně jsme se museli domlouvat, taktizovat, vymýšlet strategie, a také přesně mířit. Klidně bychom si to zopakovali.

Terka Loužecká

Fotogalerie z akce zde

 

2023_06_13_Měříme hluk v Jílovém

16. 6. 2023

Díky spolupráci s PřFUK, jejíž jsme fakultní školou, jsme získali možnost vyzkoušet software Geografického informačního systému (GIS) a na 5 zapůjčených tabletech zkoumali hluk ve vytipovaných místech Jílového.

Nejprve jsme si ve třídě zvolili trasu a jednotlivá stanoviště a pak jsme si každý vytvořili hypotézu – uspořádávali jsme tato místa od nejtiššího až po nehlučnější a o svých volbách jsme diskutovali.

 

 

2023_06_01_Rockopera

4. 6. 2023

1.6.2023 jsme s kulturním seminářem hudebka vyjeli do Prahy do Rockopery na večerní představení Faust. 

Příběh byl založený na normálním Faustovi, akorát byl zpívaný rockmetalovou muzikou. 

Začátek byl neobvyklý,- pět herců, kteří byli oblečeni jako příšery,  začalo chodit po sedačkách mezi diváky a plivátkem na nás plivat kusy papíru. Měli představovat někoho, kdo se úplně zbláznil. Avšak ve hře měli důležitou roli, celý příběh následně uvedli a nakonec i ukončili.

Představení bylo hodně propracované, pohrávalo si s každým detailem a rekvizitami. Například se v pódiu otevřela podlaha a z ní vyšli tanečníci s ohněm a nebo vystupovali i vzdušní akrobati na šálách. 

Celá hra probíhala za doprovodu neskutečné kapely, diváci si to moc užívali, to bylo slyšet na tom nejbouřlivějším potlesku.

Díky tomu, jak moc jsme tleskali a křičeli, jsme nakonec dostali trsátko od jednoho kytaristy, a díky paní učitelce Doudové, která se s jedním kytaristou znala, jsme se s nimi mohli vyfotit.

Byl to neobvyklý zážitek a všichni jsme si to užili!!!

Zapsala Terka Loužecká

Názory účastníků:

"Tuhle muziku poslouchám a bylo to z hlediska hudby fakt skvělý hodně energie a napětí kolem. Vadili mi lidi, kteří si to neužívali. Šla bych klidně znovu, moc se mi to líbilo." Terka Loužecká
"Mně se Rockopera líbila. A byla jsem ráda, že jeden z muzikantů se šel s námi i pobavit a pochválil mladou generaci, že umíme dělat dobrou atmosféru." Zuzka Maršálková
"Bylo to skvělý, nerozuměla jsem příběhu, nechtělo se mi domů, chci jít znovu :)." Terka Bittnerová
"Čtvrteční Rockopera se mi líbila a užil jsem si to. Příběh o Faustovi z toho moc poznat nešel, každopádně po hudební stránce to bylo super. klidně bych si to někdy zopakoval." Jakub Pešek
"Bylo to skvělý! Moc jsem si to užila i přesto, že na tenhle typ muziky moc nejsem. Hudby byla skvělá a lidi příjemní. Libilo se mi, že to bylo pestré. Šla bych klidně znovu 10/10!" Terka Hemrlová
"Bylo to skvělý, moc mě to bavilo a líbilo se mi, jak byla hudba hlasitá. Oceňuji i kostýmy, které se jim povedly. Příběh jsem nepochopila, ale i tak bylo představení zábavné. Moc jsem si to užila a šla bych klidně znova."
 
Několik fotek zde
 
 

2023_05_30_Simulační hry na téma EXPONENCIÁLNÍ RŮST a UDRŽITELNÝ STYL ŽIVOTA

2. 6. 2023

V rámci globální výchovy jsme odvozovali dva pojmy, které souvisí s životem naší civilizace – jeden popisuje nebezpečný, ale bohužel v současnosti stále dominantní trend, druhý zase styl života, ke kterému by bylo dobré dospět.

A vše jsme zvládali formou několika simulací. Simulační aktivity jsou sice zjednodušením reality, ale mohou docela názorně ukázat trendy a důsledky našich rozhodnutí.

Podrobnosti v další části textu:

 

2023_05_16_Ověřujeme novou učební lekci - (Nejen) klimatické souvislosti v grafech

21. 5. 2023

 

V rámci spolupráce s neziskovou organizací Člověk v tísni jsme již několikrát ověřovali jejich výukové lekce. Naposledy nyní, v úterý 16. 5.

Dvouhodinová lekce (Nejen) klimatické souvislosti v grafech propojuje znalosti a dovednosti z matematiky a globální výchovy a pomáhá kromě jiného rozvíjet u žáků kompetence související s čtením, porozuměním a interpretací různých typů grafů a vztahů mezi nimi. Seznamuje žáky s pojmy korelace (podobný průběh více souborů dat a kauzalita (vztah, kdy soubory dat spolu úzce souvisí v podobě příčiny a následku) a vytváří podmínky pro pochopení pravidel, která je potřeba dodržet, aby se kauzální vztah mezi dvěma soubory potvrdil nebo vyvrátil.

Pracovali jsme s různými soubory dat znázorněných v podobě grafů, nejvíce jsme se ale soustředili na vztahy mezi rostoucí koncentrací skleníkových plynů a nárůstem průměrné teploty.

Podrobnosti v další části článku.

 

2023_05_10_Goniometrické funkce v terénu

17. 5. 2023

V matematice se zabýváme trigonometrií, tedy využíváním goniometrických funkcí v pravoúhlém trojúhelníku. S využitím znalosti velikosti jednoho ostrého úhlu a délky jedné strany v tomto trojúhelníku můžeme vypočítat s využitím goniometrických funkcí délky zbývajících stran – např. výšku stromu, budovy, stožáru, …, šířku řeky či nějakého dalšího nepřístupného terénu atd.

Po hodinách strávených tréninkem ve třídě jsme vyrazili do terénu ověřit, zda jsme schopni teoretické poznatky uplatnit v praxi. Vzali jsme si s sebou pásma a do mobilních telefonů nainstalovali aplikace na měření svislých úhlů (např. aplikace Clinometr) nebo vodorovných úhlů (např, aplikace Protractor).

Pracovali jsme v týmech a měli jsme zvládnout 3 úkoly – vypočítat šířku zadaného objektu, šířku daného pásu a převýšení svahu. Ke všem úlohám jsme si vedli protokoly a následně ověřovali přesnost své práce porovnáním (a výpočtem chyby v procentech) se skutečnými rozměry daných objektů.

U většiny týmů se poměrně dobře podařilo zvládnout výškové úlohy (za kvalitní práci byl považován výpočet s chybou menší než 10 %, často byla chyba dokonce menší než 5 %), horší to bylo s určováním šířky, protože některé týmy měly problémy správně použít aplikaci ne změření úhlu a ani selský rozum nepomohl. Je to ale poučení do příště, protože chybami se člověk může učit (pokud chce).

Několik fotografií z akce zde

Zapsal J. Vrtiška

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »